Jednoduchý VF indikátor

Velmi užitečná pomůcka pro ladění vysílače nebo antény může být jednoduchý indikátor vysokofrekvenčního (VF) pole. Na obrázku níže je jedna z možných variant zapojení.

Sestavení je jednoduché, cena zanedbatelná a většinou si vystačíme z šuplíkových zásob.  Jedná se o obyčejný diodový zdvojovač napětí s kapacitní vazbou na okolí. Jako ukazatel může posloužit libovolný ručkový mikroampérmetr (běžně sehnatelná citlivost 50 až 500 uA). Při stavbě jsem použil staré germaniové diody, SMD kondenzátor a obyčejný ručkový VU metr z nabídky firmy GES-Electronics. Kapacitní vazbu na okolí zajišťuje proužek 120x15 mm jednostranně plátované desky plošného spoje přilepený oboustrannou lepicí páskou na zadní stěnu ukazatele.  Součástky jsou pájené přímo na střed měděného proužku, který je škrábáním uprostřed rozdělen na dvě části. Citlivost indikátoru je závislá především na velikosti vazby se zdrojem VF pole, měřené frekvenci, citlivosti ručkového mikroampérmetru a parametrech použitých diod. Místo germaniových diod lze použít i jiný typ, například Schottkyho diodu BAT46.

VF indikátor používám k přesnému vyladění antény na pracovní frekvenci za anténním tunerem (ladění na maximum výchylky). V pásmech KV a VKV je citlivost indikátoru naprosto dostačující i pro vysílače nízkého výkonu (QRP). Optimální nastavení výchylky lze provést posunutím indikátoru dál nebo blíž ke zdroji VF pole. Indikátor lze také použít k relativnímu měření VF pole při různých experimentech na vysílači nebo anténě.

Vizualizace elektrického VF pole kolem anténního napáječe vysílače většího výkonu pomocí zářivkové trubice