Dětské konstrukce

Není snad větší radosti, když se mladému konstruktérovi podaří oživit vlastní výrobek, se kterým se pochlubí rodičům nebo kamarádovi. Nezdary naopak odrazují. Ať tak či tak, jde o spojení užitečného sebevzdělávání a hraní. První jiskru zájmu musí zapálit někdo zkušenější (rodiče, radioklub, kamarád) a musí se začít pěkně od začátku, od toho nejjednoduššího. Fantazii se meze nekladou. Níže jsou příklady konstrukcí s využití barevných svítivých diod (LED), které jsem se svými dětmi vyráběl. Všechny součástky lze běžně koupit za pár korun v prodejnách elektroniky jako je GES nebo GM. Pokud se prodavači svěříte se svým záměrem, nepotřebujete ani přesné typové označení součástek.

Pěkná konstrukce je obrázek krtečka vyfrézovaný ruční vrtačkou s bousícím hrotem podle předlohy z omalovánek do plexiskla tloušťky 5 mm. Ve spodní části plexiskla jsou vrtákem průměru 3 mm vyvrtané dva mělké otvory a do nich zasazené dvě zelené vysoce svítivé LED diody průměru 3 mm. Diody jsou spojeny sériově společně s rezistorem 220 ohm omezujícím proud přibližně na 15 mA. Vše je napájené z baterie 9 V. Diody a vodiče jsou zakryté kouskem uříznutého plastového násuvného hřbetu pro papír z kancelářských potřeb. Světlo z diod se šíří plastem a na poškrábaných hranách dochází k jeho rozptylu. Tím se vytvoří svítící obraz krtečka. Mohu potvrdit, je to velice efektní a užitečný výrobek. Pokud svítící obrázek zavěsíte před postýlku nebo položíte na noční stolek, usínání je klidnější, rychlejší a navíc získáte zdroj orientačního osvětlení. Ti zkušenější mohou místo baterie použít síťový adaptér.

Svítící obrázek krtečka

Zapojení světýlka s krtečkem

Přidám ještě jednu pěknou konstrukci. Jedná se o šest čirých vysoce svítivých LED diod průměru 5 mm s nízkým úhlem vyzařování a různou barvou. Tentokrát má každá dioda v sérii svůj SMD rezistor 330 ohm a svůj mikrospínač. Pro mechanické uchycení je využit proužek oboustranného plošného spoje. Jedna strana je společná pro všechny katody diod a záporný pól zdroje, druhá je škrábáním vrstvičky mědi elektricky rozdělena na šest stejných paralelně spojených obvodů. Pomocí tohoto světýlka můžete večer míchat barvy, fotit zajímavé barevné fotografie nebo stíny a sledovat, jak se mění barevné předměty při jednobarevném (monochromatickém) osvětlení. Naše oblíbená hra byla hledání pastelky určité barvy při monochromatickém osvětlení.

Provedení světýlka se šesti LED

Ukázka barevných stínů a míchání barev pomocí tohoto světýlka