Indikátor elektrických polí

Jde o upravené zapojení indikátoru elektrického pole publikovaného v článku ABC 21/1999. Země (záporná elektroda) a inosféra (kladná elektroda) tvoří obrovský kulový kondenzátor s intenzitou elektrického pole asi 100 - 200 V/m. Intenzita elektrického pole se zvyšuje během bouřky, na koncích špičatých předmětů, hromaděním náboje na povrchu umělých materiálů nebo vyšší koncentrací vodních par. Pohybem indikátoru nebo nosičů náboje v jeho okolí začne anténkami téct velmi nepatrný vyrovnávací proud. Ten je zesílen třemi tranzistory v Darlingtonově zapojení a podle polarity proudu rozsvítí zelenou nebo červenou diodu. Anténky, rezistory a báze vstupních tranzistorů musí mít vůči okolí velmi vysoký izolační odpor. Ideálním materiálem pro montáž je teflon.

Indikátor je citlivý a pokud je umístěn ve volném prostoru, dokáže za příznivých podmínek zachytit pohyb člověka na vzdálenost několika metrů. V období bouřek umožňuje sledovat přechod kladně nebo záporně nabité oblačnosti a vzdálené bleskové výboje. Pro zachování funkce nesmí navlhnout.

Konstrukce na obrázku výše je napájena malým neznámým slunečním článkem, který nabíjí Li-ion akumulátor ze starého telefonu. Hlídání maximálního napětí akumulátoru (4,1 V) zajišťuje nastavení stabilizátoru DD1 mínus úbytek napětí na diodě VD1 (0,7 V). Nabíjecí proud akumulátoru by neměl přesáhnout 0,1 C a také maximální proud stabilizátoru 100 mA. To lze ověřit měřením zkratového proudu slunečního článku za plného slunce. Také je potřeba zkontrolovat dostatečně velké napětí slunečního článku naprázdno.

Používání Li-ion akumulátoru může být nebezpečné, a proto jako náhradu doporučuji použít tři sériově spojené NiMH články s nízkým samovybíjením nebo tři sériově spojené alkalické články bez obvodů nabíjení.