Sinclair ZX Spectrum

Chtěl bych zde připomenout slavnou éru 8 bitových osobních počítačů 80. let jako byl počítač ZX Spectrum, Atari a Commodore. Na těchto počítačích začínalo mnoho mladých nadšenců psát svoje první programy a pronikat do světa hardware malých osobních počítačů. Někdy v polovině 80. let jsem se také stal šťastným majitelem počítače Sinclair ZX Spectrum 48K a jako cennou starožitnost ho schovávám dodnes. ZX Spectrum se stal pro svoje malé rozměry, přijatelnou cenu, rozmanitost aplikací a software absolutním hitem 80. let.

Originální Sinclair ZX Spectrum 48K používal pro ukládání dat analogový záznam na magnetickou pásku (kazetu). Jako monitor bylo možno použít jakýkoliv analogový barevný televizor s normou PAL. Vestavěná maticová klávesnice byla tvořena membránovou klávesnicí s gumovými tlačítky (odtud přezdívka „gumák“). Grafika Spectra používala rozlišení 256x192 bodů ve středu obrazovky, 8 barev a dvě úrovně jasu. Uvnitř počítače byl zabudovaný jednokanálový bzučák s nastavitelnou výškou a délkou tónu. Tato verze počítače používala procesor Zilog Z80A na frekvenci 3,5 MHz, 16 kB paměti ROM s implementovaným jazykem BASIC a 16+32 kB paměti RAM. V zadní části počítače byl otvor s konektorem (2x28 pinů) pro rozšíření systémové sběrnice.

Z tehdy dostupných součástek a materiálu jsem vyrobil rozšiřující interface vybavený obvodem MHB8255A (tři programovatelné 8 bitové brány vstupů a výstupů), zvukovým generátorem AY-3-8912 (tři programovatelné nezávislé zvukové kanály a šumový generátor), obvodem 27C256 (32 kB EPROM) s možností přepínání upravených operačních pamětí (doplněna funkce zastavení a uložení okamžitého stavu počítače, hexadecimálního editoru, změna rychlosti ukládání atd.). Interface jsem navíc doplnil oscilátorem 6,5 MHz s frekvenční modulací výstupu zvukového generátoru. Výstup tohoto oscilátoru jsem zavedl do obrazového modulátoru Spectra, což umožnilo poslech přímo z reproduktoru televize.

Pokud jste také začínali na těchto počítačích nebo vlastníte funkční exemplář Spectra, možná vás potěší odkaz na internetové stránky World of Spectrum. Najdete zde spoustu dokumentace a také rozsáhlý archiv programů. Pro oživení Spectra na novém PC stačí například televizní karta nebo televizor s možností příjmu analogového TV signálu, propojení vstupu Spectra s výstupem zvukové karty, instalace programu WinTZX a stažení vybrané hry uložené ve vhodném formátu.